Dermokozmetik Ürünlerde Bulunan Vitamin ve Moleküller


Doç. Dr. Hilal GÖKALP İle Dermokozmetik Ürünlerde Bulunan Vitamin Ve Moleküller

‘‘Dermokozmetik ürünlerin içeriğinde sıklıkla antioksidan vitaminler olarak da bildiğimiz A, C ve E vitaminleri yer alır. Bununla birlikte yaş alındıkça cildimizdeki yoğunluğu azalan Hyalüronik Asit, dermokozmetik ürünlerde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca aktif akne, roza gibi birçok enflamatuar hastalıklarda tercih edilen Propolis, Spirulina, AHA (Alfa-Hidroksi Asit) ve BHA (Beta-Hidroksi Asit)’ları da unutmamak lazım!

Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse;

  • A vitamini türevleri; deriyi ölü hücrelerden arındırmak için kullanılır. Böylece aktif akne ve siyah nokta oluşumunu azaltır, gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklıkları tedavi eder. Uzun süreli kullanımlarda kişinin deri kalitesi belirgin oranda artar. Ancak güneşe karşı hassasiyet yaptığından geceleri kullanılmalı ve gündüz muhakkak deri tipine uygun güneş koruyucular ile kombine edilmelidir.

  • C vitamini, dermokozmetik ürünlerin vazgeçemediği bir diğer vitamindir. Yara iyileşmesinde aktif rol oynayan C vitamini aynı zamanda kollajen üretimini ve dolayısıyla cildin sıkılığını artırır. Oluşmuş lekeleri gidermede kullanıldığı gibi yeni leke oluşumuna karşı cildi korur. Cilt tonunu dengeleyerek cilde ışıltı veren C vitamini, göz altı torbalarını ve morluklarını tedavi etmede de kullanılır.

  • E vitamini ise bir diğer antioksidan vitamin olup özellikle kuru cilde sahip olan kişilerde yoğun nemlendirme özelliği sebebiyle tercih edilir. Çünkü biliyoruz ki kuru cilt kırışma eğiliminde iken, yağlı cilt sarkmaya meyillidir. Dolayısıyla cildi hatta dudak ve saçları nemlendirmede E vitamini oldukça faydalıdır. Ayrıca kızarıklığa meyilli, hassas ve kuru ciltlerde deri bariyerini destekler, kızarıklığı hafifletir.

  • Hyalüronik Asit; bağ dokumuzun en önemli bileşenidir. Asıl olarak su tutma ve bağlama kapasitesine sahiptir. Cilde esneklik, gerginlik ve nem verir. Ancak yaşla birlikte maalesef azalır. Öyle ki 50 yaşında bir kişide Hyalüronik Asit miktarı ortalama %40-%50 oranında azalır. Bu azalmanın sonucu olarak ise cilt gerginliğini ve nemini kaybeder. Dolayısıyla anti-aging uygulamalarda ve dermokozmetik ürünlerde Hyalüronik Asit çok önemli bir tamamlayıcıdır. Özellikle yaşla birlikte nemini ve volümünü kaybetmiş ciltlerde tercih edilir.

  • Propolis; arılardan elde edilen ve vücudun bağışıklığını artıran çok değerli bir etken maddedir. Esas olarak antiseptik ve iyileştirici fonksiyonlara sahiptir. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde gıda takviyesi olarak da kullanılabilen Propolis aktif akne, roza gibi birçok deri hastalığında anti inflamatuar özelliği sebebiyle tercih edilir.

  • Spirulina; antioksidan özelliği olan bir yosun türüdür. İçeriğinde yoğun miktarda vitamin, mineral, aminoasit, eser elementler ve temel yağ asitleri içerir. Vücut direncini artıran Spirulina, yorgun cilde kaybettiği ışıltıyı vermede oldukça etkilidir.

  • AHA (Alfa-Hidroksi Asit) ve BHA (Beta-Hidroksi Asit)’ler; cildimizi ölü hücrelerden arındıran, peeling özelliğine sahip etken maddelerdir. Bu amaçla, cildi güneş hasarından, lekelerden, ince çizgilerden ve akne gibi deri yüzeyini bozan sorunlardan arındırır.’’

Dr. Hilal GÖKALP