Güneş Bakımı


Güneş Bakımı İçin Öneriler

Yazın gelmesiyle birlikte tatil planlarımızı hayata geçirmek için hepimiz çokça heyecanlıyız. Yaptığımız plan doğrultusunda denize girmek, keyifli vakit geçirmek ve en önemlisi de güneşe doymak için sabırsızlanıyoruz. Fakat tatildeyken, eğer ki güneşin yakıcı ışınlarıyla doğrudan temas edersek cildimiz bu durumdan kötü etkilenebilir. Hatta yapılan araştırmalar, cilt kanserlerinin oluşumunda güneş ile bilinçsiz temasın oldukça etkili olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu nedenle siz de tatiliniz esnasında güneşe önleminizi almadan çıkmamalısınız.

Güneş bakımı için öneriler:

  • Güneşe çıkmadan önce mutlaka peeling yapmalısınız. Çünkü ancak ölü deriden arınmış bir cilt kusursuz ve eşit şekilde bronzlaşabilir. Siz de bu farkındalıkla cildinizi temizlemeli ve yaptığınız peeling ile ona nefes aldırmalısınız.
  • Sıcaklığın yüksek olduğu aylarda günlük hayatınızda ya da plaja indiğinizde cildinizi korumak için mutlaka orta ve yüksek koruyucu değerlere sahip güneş ürünlerini kullanmalısınız. Ayrıca alacağınız güneş koruyucusunun sizin cilt tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız.
  • Kullandığınız cildinize uygun özellikteki güneş kremini her 2 saatte bir mutlaka yenilemelisiniz. Böylece kreminiz etkisini asla yitirmeyecek ve siz de sağlıklı bir şekilde bronzlaşabileceksiniz.
  • Güneşlenme keyfinizin bitiminin ardından odanıza döndüğünüzde öncelikle vücudunuzda güneş ışınlarının bıraktığı etkileri yok etmek için duş almalısınız. Nemlendirici duş jellerinden yararlanırsanız ferahladığınızı hissedeceğiniz bu duşun ardından tüm vücudunuzu iyice nemlendirmelisiniz.
  • Eğer ki plajdan eve döndüyseniz ayaklarınızın gün boyu kumların içinde olduğunun farkındalığıyla ayaklarınızı iyice nemlendirmelisiniz. Çünkü kumlar ayağınızda peeling etkisi oluşturacaktır ve bu etki nem ile birlikte pekişerek size kendinizi iyi hissettirecektir.

Dudaklarınız güneş sayesinde kuruyabilir. Bu nedenle duş aldıktan sonra dudaklarınıza da dudak nemlendiricisi sürmelisiniz. Yüzünüze nemlendirici sürmeyi de ihmal etmemelisiniz.