Cildinizin Geleceğini Değiştirin


HÜCRESEL YENİLENME KONUSUNDA

40 SENELİK ARAŞTIRMA

Nobel ödülü adayı, genetik ve yaşlanma biliminde bir öncü olan moleküler biyolog Profesör Miroslav Radman; yaşlanma bilimi alanında bilimsel bir devrim yarattı. MedILS'in (Mediterranean Institute for Life Sciences) kurucusu Miroslav Radman, yaşa bağlı oluşan Alzheimer, Parkinson ve Charcot gibi hastalıkların üzerine çalışmalarının yanı sıra, DNA onarımı ve insan sağlığı alanındaki gelişmelere de öncülük etti.

Genomun hayati rolünü ve genlerimizin yaşlanma sürecinindeki rolünü ortaya çıkaran Profesör Miroslav Radman, proteinlerin cilt yaşlanması, hücre ömrü ve hücre yenilenmesi alanındaki önemli rolünü keşfetti. Çalışmalarında ekstremofil bakterilerin en zorlu ve sert koşullara dayanma yeteneklerinden ilham alarak, proteomun korunmasının hücresel onarım ve cilt yaşlanmasındaki kilit bileşen olduğunu ortaya çıkardı.

Prof. Miroslav Radman, hücre ömrünün, bir hücrenin DNA'sının bütünlüğüne değil, proteomun direncine bağlı olduğunu keşfetti.Uluslararası üne sahip bir biyolog olan Profesör Radman'ın araştırmaları, dünya çapında 200'den fazla bilimsel dergide yayınlanarak büyük ilgi gördü.

CİLT SAĞLIĞINA İLİŞKİN ORTAK VİZYON

NAOS’un kurucusu, eczacı ve biyolog Jean-Noël Thorel; Profesör Radman ile birlikte 15 yıldan uzun bir süredir cilt sağlığı ve yaşlanmaya ilişkin ortak bir vizyonu paylaşıyor. Jean-Noël Thorel’in yönlendirmesi ile Naos, cildin ekosistemini ve gücünü daha iyi korurken, doğada bulunan stratejilerden ilham alarak benzersiz gelişmelere öncülük etti.

Profesör Radman’ın 40 yıllık araştırma ve geliştirme çalışmaları ile, çığır açan keşifleri birleştiren NAOS Araştırma Laboratuvarları ve MedILS arasındaki iş birliği, hücre ömründe en yenilikçi biyoteknolojilerden birini geliştirirken, yaşlanma belirtilerini yavaşlatabileceğimiz bilimsel devrim niteliğinde bir çözüm ortaya çıkardı.

YAŞLANMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

Yaşlanma, cilt hücrelerinin yaşlanması sonucu ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Bu süreç, cildin dış görünümünde belirgin değişikliklere neden olur.Cilt yaşlanması, cildin kolajen ve elastin adı verilen proteinlerinin azalması, nem kaybı yaşaması ve hücre yenilenme sürecinin yavaşlaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu faktörlerin etkisiyle, ciltte kırışıklıklar, sarkmalar, lekeler ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Proteom hasarı cilt yaşlanmasının birincil nedenidir, dolayısıyla proteom ve genom arasındaki farklılıklar iyi anlaşılmalıdır. Proteom; bir hücrenin veya bir organizmanın tüm proteinlerini ifade eder, vücudun sudan sonra en büyük 2. bileşenidir ve %20'den fazlasını oluşturur. Tüm organlarda birçok temel işlevi yerine getiren hayati bir varlıktır.

Proteom, çeşitli faktörlere veya oksidatif streslere yanıt olarak aktif olarak değişir ve proteinlerin korunması sağlanmazsa hücreler yaşlanır, böylece cilt de yaşlanmaya başlar.Proteomun değişmesi, en yaygın olarak karbonilasyonun veya protein yan zincirlerinin oksidasyonunun bir sonucudur. Bu hasarı cildin tüm katmanlarında görürüz. En dış katmanda bulunan hasarlı bir proteom, su tutma kapasitesinde azalmaya neden olur (TEWL), bu da cildin nemini ve ışıltısını etkiler. Epidermis seviyesinde, keratine duyarlı proteinler oksidasyonun başlıca hedefleridir; ışık iletimini, cilt tonundaki eşitliği bozar ve ışıltıyı değiştirir. Daha derin dermis seviyesinde ise oksidasyon, fibroblastlarda morfolojik değişiklikleri tetikler, kolajen ve elastin liflerini parçalayarak erken yaşlanmaya, dolgunluk, sıkılık ve elastikiyet kaybına neden olur.

Geri dönüşü olmayan proteom hasarı; ciltteki gözle görülebilir sonuçlar ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle cilt sağlığı ve hücrenin uzun ömürlülüğü ve erken yaşlanma riskini önlemek için proteomun korunmasına ve proteinlerin hayatta kalmasına öncelik verilmelidir.

Yaşlanmaya karşı en etkili mücadele için, öncelikle cilt hücrelerimizin sağlığına ve en önemlisi de cildin içindeki proteoma odaklanmalıyız. Cilt hücrelerinin sağlığı, temelde proteinlerimizin işlevselliğine ve sağlığına bağlıdır. Karbonilasyon veya aşırı oksidasyon; sağlıklı üç boyutlu hücre yapılarının değişmesine sebep olarak yaşlanmayı hızlandıran birinci faktördür. Proteom korunmadığında oksidatif strese yanıt olarak aktif bir şekilde değişir ve hücreler yaşlanmaya başlar. Bununla birlikte cildimiz de yaşlanmaya başlar.

YAŞLANMAYI GECİKTİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Proteomun Korunması

Geleneksel antioksidanlar cilde bir miktar koruma sağlasa da proteine özgü değillerdir, ideal Proteom koruması için iki şekilde etki gereklidir:

1- Proteinlerin yapısını şaperon molekülü ile fiziksel olarak korumak, oksidasyona karşı hassasiyetlerini azaltmak.

2- Proteinleri antioksidan ve biyokimyasal bir kalkan gibi, karbonilasyondan korumak.

Profesör Radman'ın ekstremofil bakteriler üzerine yaptığı araştırmadan ve onların zorlu koşullar ile oksidatif strese dayanma yeteneklerinden ilham alan NAOS araştırmacıları, proteomu koruyabilen ve cildin gençliği için proteomun işlevselliğini onarabilen, şaperon etkisine sahip güçlü antioksidanlar keşfettiler.

Age Proteom™ Patentli Biyoteknoloji, derideki yapısal ve fonksiyonel proteinleri korurken, geri dönüşü olmayan protein hasarına karşı gerçek bir kalkan oluşturur: Glutatyon, askorbik asit ve likopenden daha üstün olduğu kanıtlanmış bir koruma sağlar. Age Proteom™ Patentli Biyoteknoloji, serbest radikal hasarına karşı koruma sağlarken, mavi ışık ve çevresel faktörlere karşı da koruma sağlar. UV stresinden sonra DNA lezyonlarının kendi kendine onarımını tetiklemeye ve ve hızlandırmaya destek olur.

Age Proteom™ Patentli Biyoteknoloji yaşlanma karşıtı etki için cilt hücrelerine mümkün olan en iyi korumayı sağlarken epidermik su kaybını azaltmatmaya yardımcı olur. Daha genç görünen bir cilt için kırışıklık görünümünü, cilt tonundaki eşitsizliği, sıkılık, dolgunluk ve ışıltı kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Age Proteom™ Patentli Biyoteknoloji, cildin çevresel stres faktörlerine ve yaşlanmaya karşı kendi kendini onarmasına yardımcı olurken, proteom için benzersiz bir koruma sağlar. Antioksidan özellikleri olarak glutatyon, askorbik asit ve likopenden daha etkilidir.

AGE PROTOEOM ADVANCED SERUM

Yaşlanma Karşıtı Çalışmalarda Dönüm Noktası :

Mimetikten ilham alan antioksidan şaperonlarla, proteomun korunması

Antarktika kar tanelerinde keşfedilen Arthrobacter agilis bakterisi, kendi kendini onarabilmeyi başarmanın yanı sıra en ekstrem sıcaklıklara, UV ışınlarına ve oksidatif strese bile dayanma konusunda benzersiz bir yetenek sergiliyerek, güçlü ve koruyucu antioksidan özellikler sunuyor. NAOS laboratuvarları, bu kar tanesi bakterisinden cilt proteinleri ile güçlü bir benzerlik gösteren bakteriyoruberini ekstrakt ederek, cildin hassas ekobiyolojisine saygı duyarak yeni nesil dermo-kozmetik cilt bakımda öncü olmuştur.

NAOS; karbonilasyonun etkilerini azaltırken, geri dönüşü olmayan cilt hücresi hasarını önlemeye yardımcı ve cildin doğal savunma sistemlerini taklit eden ilk antioksidan şaperon molekülü olan Age Proteom™ Patentli Biyoteknolojiyi geliştirmiştir.

Age Proteom™ Advanced Serum; hücre ömrü, yaşlanma ve cildin gençliğinin korunmasında bilimsel devrim niteliğinde bir yaşlanma karşıtı serumdur.

Cildin Yaşlanma Hızını 2 Kat Yavaşlatın**

Pek çok dermokozmetik cilt bakımı; ince çizgilerin görünümünü, hiperpigmentasyonu, sıkılık ve ışıltı kaybını gibi yaşlanma belirtilerini hedeflerken, Profesör Miroslav Radman'ın NAOS araştırmasıyla birlikte yürüttüğü bilimsel keşifleri, cildin yaşlanmasında hayati rolü olan proteomu koruyarak yaşlanma belirtilerinin aslında yavaşlatılabileceğini ve onarılmasına yardım edilebileceğini kanıtladı.

KANITLANMIŞ, GÜÇLÜ ETKİNLİK

Kadınların yüz bölgesinin yarısına Age Proteom™ Advanced Serum ile nötr bir krem ve diğer yarısına yalnızca nötr bir krem uygulandığı 6 aylık bir klinik çalışmada, sonuçlar yaşlanma sürecinin yüzün Age Proteom™ uygulanan tarafında tam anlamıyla iki kat daha yavaş olduğunu gösterdi**.

Bir aylık kullanım sonucunda, kullanıcılar daha dolgun ve ışıltılı bir cilde kavuşurken aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklık görünümünde azalma gözlemlediler.

TÜM YAŞLANMA BELİRTİLERİNE KARŞI, KLİNİK OLARAK KANITLANMIŞ ETKİNLİK*


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Age Proteom Advanced Serum’un patentli teknolojisi ve Prof. Miroslav Radman’ın araştırmalarıyla ilgili detaylı bilgiler içeren makalemizi okumak içintıklayın.